اسب نژاد فریزین، از نژادهای بومی کشور هلند، متعلق به منطقه و استانی بنام فریزلاند، از کشور هلند در شمال قاره اروپا می باشد.

بلندی قد این نژاد بین 157 سانتی متر تا 175 سانتی متر می باشد. با توجه به اندازه این اسب، می توان گفت اسبی مطلوب، چابک و زیرک در نوع خود است.

در گذشته از این نژاد برای کشاورزی و جنگ، مخصوصا جنگ هایی بین اروپاییان و در جنگ های زرهی استفاده می شده اند.

امروزه از این اسب در کنار سواری راحت و آرام، در مسابقات زیبایی و درساژ، تفریح و ورزش، تولید مثل و در بعضی مواقع ترکیبی از این موارد استفاده میشوند.

یکی از مشخصه های این نژاد رنگ مشکی آن است که از دیگر نژادها این اسب را متمایز می نماید. اما در بعضی مواقع به رنگ بلوطی، یا خرمایی نیز دیده می شوند. 

در این نژاد بندرت میتوان با یک نشان سفید مشاهده نمود. اما تنها اسب هایی کاملا مشکی و یا با یک نشان کوچک سفید بر روی صورت در سازمان بین المللی اسب فریزین هلند ثبت خواهند شد.

 اسب های فریزین در یک آزمون بصورت سالانه شرکت داده می شوند و تنها افراد عضو در سازمان اسب فریزین قادر به شرکت در این آزمون بهمراه اسب های خود هستند.

اسب ها در این آزمون، توسط داوران هلندی ارزیابی شده و این داوران هستند که ارزش هر اسب را با توجه به استانداردها مشخص می کنند.

نریان ها برای رسیدن و گرفتن مدرک سیلمی باید از مراحل متعدد و سختی عبور کنند.

این اسب ها باید ترکیب و استخوان بندی مناسبی داشته باشند.

فریزین ها دارای گردنی مخروطی و بلند، بهمراه گوش های کوتاه و فرم صورت اسپانیایی هستند. همچنین دارای اندامی قوی، یال و دم بلند، مجعد و رویایی هستند.

این اسب ها بسیار پر انرژی و فعال میباشند و در عین حال، مطیع، آرام و فرمانبردار.

رنگ خرمایی بطور معمول قابل قبول برای سازمان اسب فریزین نمی باشد و بعنوان سیلمی ثبت نمی شود. اما این رنگ برای مادیان ها و اخته ها قابل قبول می باشد.

 در حال حاضر دو نوع کاربرد از این نژاد مرسوم است، یک نوع نژاد اسپرت و دیگری باروک، با آرایش عجیب و غریب.

 

موارد تاثیر گذار بر قیمت یک اسب از نژاد فریزین

با توجه به اینکه تمامی اسب های فریزین از یک طیف رنگی هستند، اما تشابه رنگی این نژاد دلیل بر یکسان بودن کیفیت و قیمت آنها نیست.

هر ساله آزمون هایی توسط سازمان اسب فریزین هلند در سرتاسر دنیا در جهت شناسایی اسب های برتر برگزار می شود.

در این آزمون، که برای نریان ها و مادیان ها بصورت جداگانه برگزار میشود، معیار ها و استانداردهایی وجود دارد که توسط داوران، این استانداردها برای هر اسب بررسی میشود.

اسب ها تا قبل از 3 سال حق شرکت در این آزمون را ندارند، و بعد از 3 سال می توانند در این مراسم شرکت کنند. بنابر این قبل از 3 سال، بیشتر بر اساس خط خونی سنجیده میشوند. 

با توجه به اینکه خط خونی تاثیر بسزایی در قیمت یک اسب دارد اما ممکن است، یک فریزین با خط خونی متفاوت و ضعیفتر، توانایی های خود را در این آزمون نشان داده و به رتبه خوبی دست پیدا کند.

از مواردی که در این آزمون سنجید میشود و میتوان نام برد: آزمایش خون، راه رفتن و حرکات، نحوه برخورد با انسان و خصوصیات اخلاقی و معیارهای بسیار دیگری میباشد.

لیست سیلمی های فریزین هر ساله توسط سازمان اسب فریزین هلند منتشر می شود و علاقمندان میتوانند به بررسی خصوصیات هر سیلمی پرداخته و بهترین آنها را برای تولید مثل انتخاب کنند. قطعا کره بدنیا آمده از این سیلمی ها، ارزش بسیار مناسبی خواهند داشت. ( لیست سیلمی ها در سال 2016)

تنها کره های بدنیا آمده توسط این سیلمی ها، از طرف سازمان اسب فریزین هلند، شناسنامه و پاسپورت دریافت خواهند کرد.

از موارد تاثیر گذار دیگر در قیمت یک فریزین، میتوان به خط خونی، ترکیب بدنی و استخوانی، میزان توانایی در درساژ، میزان مهارت در سواری، زیبایی حرکتی آن اشاره کرد.

یک اسب فریزین حتما باید شناسنامه و پاسپورت داشته باشد و بدون این مدارک، اعتبار چندانی ندارند.

افراد میتوانند با عضویت در سازمان اسب فریزین، از کلیه اطلاعات یک فریزین با خبر شده، و با جمع آوری اطلاعات مناسب، اقدام به خرید نمایند.

 رمز خرید خوب، داشتن اطلاعات مناسب است.

نمونه عکس شناسنامه و پاسپورت یک فریزین که حتما باید بهمراه داشته باشد: